Efektywny zbiór ziemniaków i marchwi: jak zoptymalizować pracę?

Rolnictwo ciągle się rozwija. Dlatego jeśli jesteś właścicielem gospodarstwa, na pewno zależy ci na tym, aby wszystkie prace dotyczące upraw przebiegały możliwie najszybciej i sprawnie. Potrzebne są do tego nowe technologie, a dokładnie maszyny, za pomocą których zoptymalizujesz m.in. zbiór upraw. Dowiedz się, co zrobić, aby praca w polu była jak najbardziej efektywna, a zarazem jak najmniej uciążliwa.

Specyfika zbioru marchwi

Na to, jak efektywny będzie zbiór marchwi, mają wpływ dwa czynniki:

  • pora zbiorów

Marchew musi zostać wykopana z ziemi, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Dlatego warto rozpocząć jej zbiory już w połowie września. Powinny one zakończyć się nie później niż na początku października.

Jeśli marchew pozostanie zbyt długo w ziemi i zdarzy się, że w tym czasie wystąpią przymrozki, rolnik może narazić się na spore straty. Po pierwsze warzywo to będzie można przechowywać znacznie krócej. Po drugie to, że było ono wykopane z ziemi zbyt późno, będzie widoczne na pierwszy rzut oka. Nać marchwi, która powinna być zielona, prawdopodobnie stanie się żółta. Ponadto z warzywa zaczną wyrastać korzenie boczne.

Zbiór marchwi należy przeprowadzać w bezdeszczowy dzień. W przeciwnym razie warzywo zamoknie i nawet jeśli będzie prawidłowo przechowywane, może zgnić. Tym samym przestanie być zdatne do spożycia i sprzedaży;

  • sposób zbiorów 

Sposobem na to, aby jak najszybciej i jak najefektywniej wykopać marchew z ziemi jest zbiór mechaniczny. W małych gospodarstwach sprawdzą się do tego kopaczki do ziemniaków czy specjalne wyorywacze do warzyw korzeniowych. Nie mamy kopaczi żeby wykopać marchew. Jedynie odpowiednio doposażony KOMBAJN

W większych i nowocześniejszych gospodarstwach zdecydowanie lepiej spisują się wielozadaniowe maszyny zbierające. Jednocześnie wykopują one warzywo z ziemi i ciągną je za nać takich tez nie mamy wiec nie będziemy innych firm reklamować. Ponadto takie maszyny są wyposażone w noże do obcinania naci. Ich zadaniem jest także ładowanie warzyw na naczepę. Marchew jest zrzucana na nią z niewielkiej wysokości, aby zapobiec powstaniu na niej uszkodzeń mechanicznych. 

U nas to się inaczej odbywa.

Kombajn trzeba wyposażyć w przystawkę do kopania i ogławiania w czego skład wchodzi: ogławiacz z naprowadzeniem + wałki zgarniające + rolki wciągające + zespół lemieszy + koła podporowe.

Aby praca była jeszcze bardziej efektowna maszynę można wyposażyć w ścinacz naci marchwi 

Jak zbiera się ziemniaki z pola?

Ziemniaki powinny być wykopane z ziemi wtedy, gdy ich skórka stwardnieje i gdy będą one bez oporów odchodzić od stolonów. Obecnie w gospodarstwach stosowane są do tego:

  • proste, znane od dekad maszyny – kopaczki wibracyjne i przenośnikowe
  • kombajny – są to zdecydowanie większe i funkcjonalniejsze maszyny. Za ich pomocą można zebrać zdecydowanie więcej bulw i to w krótszym czasie. W polskich gospodarstwach wykorzystuje się często kombajny jednorzędowe, ale tam, gdzie areał pól jest większy, zbiorem ziemniaków zajmują się modele dwu, a nawet czterorzędowe

Ci rolnicy, którzy decydują się na kombajny, wybierają je pod kątem struktury gleby oraz wielkości pola – zależy od tego między innymi wielkość zbiornika na bulwy w danej maszynie.

Efektywny zbiór warzyw z pól – na czym polega?

Zbiory marchwi i ziemniaków to ostatni, ale bardzo ważny etap produkcji warzyw. Aby prace w polu przebiegały sprawnie, możliwie szybko, należy dziś wykorzystywać nowoczesne, wielozadaniowe maszyny. Muszą one być wybrane pod kątem:

  • wielkości danej uprawy – im większy areał pól, tym maszyna powinna być bardziej wydajna;
  • oczekiwań samego właściciela gospodarstwa – rolnicy powinni mieć jednak na uwadze, że to jak szybko maszyna zbiera warzywa, przekłada się na rentowność upraw;
  • tego, czy nie niszczą one warzyw – tylko marchewki i ziemniaki bez uszkodzeń mechanicznych mogą zostać sprzedane w najwyższej cenie.

Od tego, aby zoptymalizować zbiory warzyw w gospodarstwie, dzielą cię dwa kroki – musisz je wykopać z ziemi w odpowiednim momencie i wybrać nowoczesne maszyny, kombajny do prac polowych.