Kopaczki dla małych gospodarstw: jaki model wybrać?

Mimo że rolnicy mogą wybierać spośród dużych, wielofunkcyjnych maszyn, to nie sprawdzają się one we wszystkich gospodarstwach. Tam, gdzie areał pól uprawnych jest mniejszy, lepszą alternatywą będą kopaczki. Są to prostsze urządzenia, co w przypadku niewielkiego gospodarstwa okazuje się zaletą. Oto jak wybrać najlepszą kopaczkę, która doskonale poradzi sobie z pracami w polu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kopaczkę?

Kopaczka do ziemniaków, która ma być alternatywą dla kombajnu, dobrą inwestycją, a także wydajnym urządzeniem, powinna:

  • być solidna i trwała – na polu mogą panować różne warunki – gleby są mniej lub bardziej kamieniste. Dlatego też dobra kopaczka, która posłuży przez wiele lat, to taka wyprodukowana z wytrzymałych materiałów i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę, czy jego poszczególne elementy zostały zabezpieczone przed korozją. Jeśli konstrukcję zacznie pokrywać rdza, to prawdopodobnie prędzej czy później dojdzie do jej awarii;
  • mieć możliwość połączenia z ciągnikiem za pomocą kultywatora;
  • być maszyną wysokiej klasy i od znanego producenta – wybierając urządzenie z górnej półki, minimalizujesz ryzyko strat w gospodarstwie. Dobra kopaczka nie tylko sprawnie wykopie z ziemi bulwy, warzywa korzeniowe, ale też nie uszkodzi ich – dzięki temu twoje plony będzie wyróżniać wysoka jakość.

Jakie rodzaje kopaczek są dostępne na rynku?

Chcąc zacząć wykorzystywać kopaczkę na swoim polu, masz kilka możliwości. Możesz wybrać model:

  • wibrujący takiej nie mamy

Jego najważniejszym elementem roboczym jest lemiesz – można regulować to, na jaką głębokość zanurza się on w glebie. Jego zadaniem jest przeniesienie warzywa do kosza. Kosz ten wibruje, dzięki czemu bulwy, korzenie, są oczyszczane z nadmiaru ziemi. Następnie warzywa są ponownie wyrzucane na pole. Kopaczki wibrujące sprawdzają się na niewielkich polach, mniejszych plantacjach i w ogrodach. Za ich pomocą można kopać nie tylko ziemniaki, ale też selery, marchewki, korzenie pietruszki;

  • przenośnikowy

Konstrukcja ta jest oparta na taśmie prętowej, która pełni funkcję przenośnika. Gdy kopaczka jest ciągnięta przez ciągnik, dochodzi do skruszenia redliny. Wtedy też gleba przesypuje się przez gumowe pręty, a wykopany ziemniak jest transportowany na tył maszyny. Urządzenia te występują w dwóch wersjach – jedno i dwurzędowej;

  • ładujący

Taki model to dobry wybór zwłaszcza w przypadku pól uprawnych o większym areale. Kopaczka ładująca nie tylko wkopuje warzywa z ziemi, ale też umieszcza je na przyczepie. Tym samym nie trzeba zbierać ich ręcznie. Takie maszyny są niekiedy wyposażone w separatory kamieni. Dlatego warzywa ładowane do przyczepy są pozbawione m.in. łęcin i brył ziemi.

Dlaczego właśnie kopaczka?

Jeśli wybierzesz dobrą kopaczkę, szybko docenisz ją za jej funkcjonalność i wydajność. Takie maszyny są proste w obsłudze i mało awaryjne. Ponadto generują znacznie mniejsze koszty eksploatacji niż np. duże kombajny. Są one ciągnięte przez traktor, dlatego nie ma w nich mechanizmu, który potrzebowałby do działania paliwa. 

Maszyny ciągnione są również o wiele łatwiejsze, jeśli chodzi o ich użytkowanie. Ich konserwacja i czyszczenie zajmuje mniej czasu niż ma to miejsce w przypadku wielozadaniowych kombajnów. Wynika to przede wszystkim z prostoty ich konstrukcji.

Kopaczka w małym gospodarstwie może być strzałem w dziesiątkę. Jest znacznie tańsza niż maszyna samobieżna, a jej eksploatacja jest ekonomiczna. Jednak warunkiem tego, aby dobrze sprawowała się na polu – i to przez długie lata – jest jej solidna konstrukcja, odporność na uszkodzenia mechaniczne i wybór modelu dopasowanego areału pola. Nie wiesz, jaki model kopaczki wybrać? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!