Głęboszowanie: na czym polega? Jak prawidłowo głęboszować?

Głęboszowanie daje wiele korzyści, dlatego zdecydowanie warto je przeprowadzać. Wciąż jednak jest to zabieg niezbyt popularny. Może to wynikać z niewiedzy na temat tego, jak prawidłowo głęboszować i jakich maszyn do tego użyć. Sprawdź, co warto wiedzieć i jakich błędów unikać. 

Głęboszowanie – na czym to polega?

Jest to zabieg polegający na spulchnieniu i napowietrzeniu gleby. Wykonuje się go w głębszych warstwach gruntu, czyli powyżej 30 cm. Są to miejsca, które nie biorą udziału w standardowej uprawie. Działania wykonywane głęboszem należą do kategorii prac agrotechnicznych, ale mają też spore znaczenie dla melioracji. Przeprowadza się je przede wszystkim na glebach ciężkich, ponieważ to właśnie w nich jest utrudniony ruch wodny, a co za tym idzie – poprawny rozwój korzeni.

Głęboszowanie wykonuje się w celu rozluźnienia warstwy podornej, która jest ugniatana przez maszyny rolnicze, a także przez wieloletnią orkę na identycznej głębokości. Dzięki użyciu głębosza na ciężkich i średnich glebach można zapobiec powstawaniu zastoisk wodnych, które tworzą się przede wszystkim na ścieżkach przejazdowych. 

Dzięki użyciu głębosza można uzyskać:

  • poprawę warunków powietrzno-wodnych gleby, 
  • polepszenie podsiąkania, 
  • drenaż wierzchniej warstwy gruntu. 

Takie zabiegi sprawiają, że system korzeniowy roślin rozwija się w lepszych warunkach, co przekłada się na bardziej obfite plony.

Jeśli chcesz zyskać pewność, które obszary wymagają takich prac, a które nie, możesz również zaopatrzyć się w penetrometr, czyli urządzenie służące do badania konsystencji i plastyczności gleby. 

Jak często wykorzystywać głębosz?

Głęboszowanie wykonuje się w odstępach kilkuletnich, najczęściej co 4-5 lat. Taką pracę najlepiej przeprowadzić w okresie pożniwnym – zaraz po zbiorze roślin, w momencie niewielkiej wilgotności powietrza. Ta metoda sprawdza się na polach pod buraki lub inne rośliny, które silnie się ukorzeniają. Idealnym momentem na wykonanie zabiegu jest okres przed uprawami przedsiewnymi, czyli np. tuż po zbiorze kukurydzy.

Trzeba zawsze dopasować intensywność i częstotliwość prac do rodzaju gleby oraz sprawdzić, czy zabieg ten nie zaszkodzi uprawom. Grunty przepuszczalne poddane głęboszowaniu mogą stać się zbyt suche, przez co zagrozi im susza nawet w dobrych warunkach klimatycznych. Przed użyciem głębosza należy więc sprawdzić stan gleby i upewnić się, czy zabieg ten jest konieczny.

Jak poprawnie głęboszować?

Przyjmuje się, że zabieg głęboszem wykonuje się na głębokości pomiędzy 40 a 80 cm. Jeśli pracuje się na większej głębokości, należy bardzo uważać na dreny i sączki. Jeśli są one nierównomiernie rozłożone, trzeba zmniejszyć zasięg głębosza, aby ich nie uszkodzić. Szczególną uwagę należy zachować na stokach. Tam powinno się poruszać jedynie wzdłuż warstwic. Natomiast na polach zmeliorowanych przeprowadza się prace wyłącznie pod kątem prostym do rurociągów drenarskich.

Podczas głęboszowania pola powietrze powinno mieć niską wilgotność, natomiast podskibie nie powinny być ani zbyt kwaśne, ani zbyt zasadowe  – w innym przypadku zahamuje wzrost roślin. 

Koszt zlecenia wykonania takiego zabiegu jest stosunkowo wysoki, jednak warto pamiętać, że przeprowadza się go jedynie raz na kilka lat. Wydatki rozkładają się więc w czasie, dlatego nie są mocno odczuwalne. Można również zaopatrzyć się we własny głębosz, na przykład model AKPIL ARMES lub AKPIL HUMERO. Takie urządzenia znacznie obniżą koszty głęboszowania gleby i pozwolą wykonywać je zawsze wtedy, gdy będzie ono potrzebne.