Siew poplonów — czy się opłaca?

Żyzna, bogata w składniki mineralne i odżywcze gleba to marzenie każdego rolnika. Aby zyskała ona właśnie takie właściwości, należy ją zwykle nawozić, ale można zdecydować się również na wysiew poplonów. Są to rośliny, których uprawa przynosi więcej korzyści – nie dotyczą one tylko poprawy jakości gleby. Oto dlaczego warto wysiewać poplony!

Poplony – co to takiego?

Poplony – nazywane też międzyplonami – to rośliny, które wysiewa się wtedy, gdy na polu nie są uprawiane zboża czy warzywa. Sieje się je po to, aby zapewnić glebie dodatkową dawkę składników odżywczych i zabezpieczyć ją na czas, kiedy nie będzie wykorzystywana. Jest to też sposób, by zapewnić sobie zapas pożywienia dla zwierząt hodowlanych.

Dlaczego warto wysiewać poplony?

Każdy rolnik chce, aby jego plony były bogate i zdrowe – dlatego gospodarz nie powinien poprzestawać jedynie na nawożeniu pól. Sposobem na to, aby ziemia była żyzna, jest wysiew poplonów. Decyzja o rozpoczęciu ich uprawy ma korzystny wpływ na rentowność całego gospodarstwa.

Wysiew poplonów powoduje użyźnienie gleby

Kiedy pole jest pozbawione pokrywy roślinnej, z ziemi zaczyna parować woda. Na skutek tego staje się ona przesuszona, a jedynymi roślinami, które mogą na niej rosnąć, są chwasty. Wysiew poplonów zabezpiecza glebę przed dużymi stratami wody wtedy, gdy nie są na niej wysiane warzywa czy zboża. Lepsza gospodarka wodna w gruncie oznacza korzystniejsze warunki do uprawy warzyw czy zbóż.

Ponadto siew poplonów polepsza warunki fitosanitarne gleby. Odkażają one glebę i zapobiegają żerowaniu w niej szkodników – pędraków, rolnic, nicieni. Oprócz tego przyoranie poplonów zwiększa zawartość próchnicy w ziemi, co ma duże znaczenie dla następnie uprawianych na takim gruncie warzyw i zbóż. 

Sposób na wartościowy pokarm dla trzody chlewnej, bydła mlecznego

Rośliny wysiewane jako poplony stanowią następnie zielonkę lub wartościową kiszonkę, która może być wykorzystana jako pasza dla zwierząt. Tym samym rolnik zyskuje bogatą w próchnicę, oczyszczoną i optymalnie nawodnioną glebę oraz cenny pokarm dla hodowanego stada.

Jakie rośliny najlepiej nadają się na poplony?

Rośliny na poplony szybko rosną, a okres ich wegetacji wynosi przeważnie do 80 dni. Do użyźniania, ochrony i poprawy warunków fitosanitarnych najlepiej sprawdzają się:

  • łubin – wąskolistny i żółty – ta roślina nie ma dużych wymagań glebowych. Mimo tego, gdy zostanie przyorana, stanowi doskonały nawóz zielony. Wzbogaca glebę w minerały, składniki odżywcze, organiczne;
  • wyka jara – roślina ta świetnie wiąże w glebie azot, który jest niezbędny do wzrostu warzyw i zbóż. Jej wadą jest to, że jest dość mało odporna na szkodniki;
  • gorczyca biała – taki poplon będzie miał przede wszystkim właściwości fitosanitarne – zapobiegnie występowaniu szkodników i chorób wśród upraw;
  • koniczyna biała – jest ona często wybierana przez rolników ze względu na to, że szybko, obficie rośnie oraz że można ją wykorzystać jako paszę dla zwierząt;
  • facelia – wysiana jako poplon użyźni glebę. Jest to jednak również roślina miododajna, dlatego sprawdza się przede wszystkim w gospodarstwach, w których są ule.

Aby wysiać poplon, można wykorzystać też specjalną mieszankę. Będą składały się na nią m.in. łubin, gorczyca, wyka, ale też bobik, groch, peluszka.

Jak wysiewać poplony?

Glebę należy przygotować do tego, aby wysiać na niej poplon. Najpierw trzeba wykonać podorywkę, zastosować nawozy i bronować ziemię. Dopiero wtedy nasiona roślin na poplon mogą trafić do gleby. Wysiłek ten jednak opłaca się – efektem jest żyzny, pełen substancji odżywczych grunt, który idealnie sprawdzi się do uprawy warzyw i zbóż.